Bolesne ząbkowanie – jak pomóc maluchowi?

Kiedy 6-miesięczny maluszek staje się niespokojny, rozdrażniony lub płacze częściej niż zwykle, to może być znak, że zaczyna ząbkować. Jak pomóc mu przejść przez ten proces?

 

Czym jest ząbkowanie?

Ząbkowanie zwykle zaczyna się około 6 miesiąca życia dziecka. Jeśli jednak pojawia się nieco wcześniej lub później, tj. ok 3 albo 11 miesiąca – nie ma powodów do niepokoju. Zanim maluszek skończy 3 latka, będzie mieć wszystkie 20 ząbków. 

W pierwszej kolejności pojawiają się dwa przednie dolne zęby, a po ok. miesiącu – cztery górne. Następnie dwa dolne siekacze boczne, pierwsze zęby trzonowe, cztery kły i w końcu pozostałe zęby trzonowe.

Objawy ząbkowania

Podczas ząbkowania dziąsła są zazwyczaj obrzęknięte i bolesne, dlatego maluch może zachowywać się bardziej niespokojnie i płaczliwie, niż zwykle. Objawy zaczynają się na ok. 3 do 5 dni przed faktycznym pojawieniem się zęba i znikają w momencie wyłonienia się go z dziąsła. 

Niektóre maluchy mają w tym czasie tendencję do nadmiernego umieszczania w buzi zabawek lub paluszków, chcąc przynieść sobie ulgę w dyskomforcie ze strony dziąseł. Część dzieci traci apetyt, mocniej się ślini lub ma wysypkę na brodzie, buzi albo klatce piersiowej. W niektórych przypadkach pojawia się gorączka przy ząbkowaniu. Dolegliwości te znikają najczęściej w momencie przerwania skóry dziąsła przez ząb, ale w związku z tym, że kolejne zęby będą się pojawiać sukcesywnie, warto zadbać o środki przynoszące dziecku ulgę.

Jak pomóc maluchowi?

W wyciszeniu dolegliwości może pomóc kilka metod. Pierwsza z nich to owinięcie palca w czystą gazę (może być schłodzona wodą) i delikatne pocieranie dziąseł przez ok. dwie minuty. Dobrym rozwiązaniem będzie także podanie dziecku specjalnego miękkiego gryzaka, wspomagającego komfortowe przejście przez czas ząbkowania. Na bolesne ząbkowanie u dzieci warto zastosować lek z paracetamolem, np. Efferalgan, w  postaci czopków. Czopek zawierający 80 mg paracetamolu  może być stosowany już u maluchów od 2. miesiąca życia (o masie ciała ok. 5 kg) jedynie na zlecenie lekarza: obniża gorączkę i pomaga pozbyć się bólu. 

Ząbkowanie nie wymaga konsultacji ze specjalistą, ale jeśli gorączka nie ustępuje, dziąsła są opuchnięte, a po kilku dniach nie pojawia się spodziewany ząb, warto zasięgnąć porady medycznej.

EFFPM/3/2019 aktualizacja kwiecień 2019

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.