Dreszcze i uczucie zimna – jak je skutecznie pokonać?

Dreszcze i uczucie zimna to objawy, które mogą towarzyszyć różnego typu schorzeniom, jednakże najczęściej mamy z nimi styczność w przypadku różnorodnych infekcji (bakteryjnych i wirusowych) oraz przeziębień, szczególnie silnie atakujących nas w okresie jesienno – zimowym.

 

Dreszcze – przyczyny

Dreszcze, pojawiające się po wychłodzeniu organizmu są jego reakcją obronną i mają na celu wprawić w ruch drobne grupy mięśni, dostarczając tym samym dodatkowej porcji energii. W takich przypadkach dreszcze są objawem korzystnym i pożądanym. Nie powodują skutków ubocznych a ich obecność jest przejściowa.

Inaczej ma się sytuacja w przypadku dreszczy, pojawiających się w wyniku infekcji bądź innych zmian chorobowych organizmu. Owszem, informują nas o nieprawidłowościach ale bywają dość uciążliwym objawem, który w połączeniu z wysoką temperaturą, mogą prowadzić do wyczerpania organizmu.

 

Uczucie zimna i dreszcze – częste partnerstwo

Uczucie zimna i dreszcze często towarzyszą sobie, zwłaszcza w początkowej fazie infekcji czy przeziębienia. Pojawianiu się obydwojga, sprzyja osłabienie organizmu, przemęczenie oraz walka z drobnoustrojami. Możesz je pokonać domowymi sposobami, stawiając na proste rozwiązania.


Ciepły koc i kubek gorącej herbaty

Aby skutecznie zmniejszyć dreszcze i uczucie zimna, konieczne jest rozgrzanie organizmu. Jeżeli dodatkowo walczymy z infekcją, to wysoką temperaturą zahamujemy jej rozwój. Co robić?


• Ciepła kąpiel ok 15 minut – to podstawa, która pozwoli na szybkie i skuteczne rozgrzanie całego ciała. Jeżeli do wody dodamy olejek sosnowy, to dodatkowo odkazimy górne drogi oddechowe.
• Maści rozgrzewające – nałożone na dłonie, stopy i klatkę piersiową, znakomicie poprawią krążenie (preparaty tego typu często są wzbogacane olejkami eterycznymi – wspomagającymi drożność nosa)
• Herbata z sokiem malinowym – babciny sposób, który nadal jest bardzo aktualny. Ważne by była gorąca, obfitowała w prawdziwy sok malinowy
• Łóżko i ciepłe skarpety – po zastosowaniu wszystkich powyższych wskazówek, warto założyć ciepłe skarpety i położyć się do łózka, wygrzewając cały organizm


Takie połączenie powinno poradzić sobie z dreszczami i uczuciem zimna. Jeżeli okaże się ono niewystarczające, to alternatywą może okazać się Efferalgan Vitamin C, wspomagający w leczeniu objawów przeziębienia i grypy.

 

Dodatkowe działania wspomagające

Przy dużych dreszczach, np. towarzyszących podczas wzrostu temperatury, warto zastosować metodę ilościową, tzn. jeżeli jeden koc nie zapewnia wystarczającego ciepła, warto dodać kolejny. To samo tyczy się ilości spożywanych płynów – należy ją znacząco zwiększyć, wzmocni to organizm i dodatkowo rozgrzeje od środka. Skuteczne okazuje się też moczenie stóp w ciepłej wodzie, używanie termoforów czy koców elektrycznych.

Pojawiająca się temperatura, może wskazywać na infekcję, dlatego też, warto wspomóc się w zwalczaniu jej pierwszych objawów. Jeżeli zależy Ci na powrocie do aktywności, to zastosuj dodatkowo Efferalgan Vitamin C, który pomoże zwalczyć objawy przeziębienia i grypy.

 

EFFPM/1/2019 aktualizacja marzec 2019

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.