Sposoby na uśmierzenie bólu zęba

Chodzenie na kontrole do lekarza powinny być dla nas rutynowymi działaniami. Właśnie — powinny być, ale niestety bardzo często o nich zapominamy lub usprawiedliwiamy się brakiem czasu. Są jednak wizyty, które ze szczególnym uwzględnieniem staramy się odwlekać tak długo, jak tylko możemy, a wizyta u stomatologa jest właśnie jedną z nich. Dzieje się tak, ponieważ wiele osób obawia się bólu i często, mimo odczuwalnych problemów, woli odwlekać spotkanie z dentystą, co nie jest najlepszym rozwiązaniem i powinno zostać wykonane w pierwszej kolejności. Czasami jednak ból zęba pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie np. w nocy i może być tak silny, że nie będziemy w stanie skupić się na niczym innym. Co w takim wypadku możemy zrobić?

Ból zęba – przyczyny

Ból zęba może mieć różne nasilenie —  od takiego, który wywołuje niewielki dyskomfort, aż do takiego, który objawia się uciskiem, pulsowaniem i nieprzyjemnym kłuciem. Warto wiedzieć, że intensywny ból zęba zazwyczaj pojawia się z konkretnego powodu. Jest to pewnego rodzaju wołanie o pomoc i zwrócenie uwagi na to, że powinniśmy zatroszczyć się o stan naszego uzębienia, ponieważ nawet niewielkie ubytki mogą być źródłem szkodliwych dla organizmu bakterii. Jeśli doprowadzimy do tego, że zakażenie dojdzie do miazgi zęba, niebezpieczne toksyny i bakterie mogą wraz z krwioobiegiem, przemieszczać się w głąb organizmu. Bóle głowy, zapalenie gardła, angina czy problemy z sercem —  to tylko nieliczne z dolegliwości, za które może być odpowiedzialny zły stan uzębienia. W momencie, kiedy drobnoustroje zadomowią się w zębie na dobre, przedostają się do krwioobiegu i w ten sposób rozprzestrzeniają się po całym organizmie. Przyczyn bólu zęba może być zatem wiele i tylko stomatolog jest w stanie określić, czym konkretnie jest on spowodowany.

Co możemy zrobić, aby ząb przestał boleć?

Poniżej znajdziesz kilka sposobów, które mogą pomóc Ci uśmierzyć ból zęba. Przypominamy jednak, że wyłącznie regularne kontrole stomatologiczne oraz troska o prawidłową higienę jamy ustnej są w stanie uchronić Cię przed wszelkiego rodzaju powikłaniami oraz kosztowym, długim leczeniem.

  • Niezbyt nasilony ból zęba minie po zażyciu leków przeciwbólowych np. zawierających paracetamol. Wygodną formą będzie zwłaszcza tabletka musująca (jak Efferalgan lub Efferalgan Forte), którą przyjmujemy w postaci rozpuszczonej, co pozwala nam zaoszczędzić czas na to, aż lek rozpuści się w żołądku. Jest to ważne, zwłaszcza wtedy, gdy wymagamy szybkiego działania preparatu.
  • Przy stanach zapalnych dziąseł można płukać jamę ustną ciepłym naparem szałwii lub rumianku.

 

EFFPM/10/2018 data opracowania 07.2018

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.