Chodzenie na kontrole do lekarza powinny być dla nas rutynowymi działaniami. Właśnie — powinny być, ale niestety bardzo często o nich zapominamy lub usprawiedliwiamy się brakiem czasu. Są jednak wizyty, które ze szczególnym uwzględnieniem staramy się odwlekać tak długo, jak tylko możemy, a wizyta u stomatologa jest właśnie jedną z nich. Dzieje się tak, ponieważ wiele osób obawia się bólu i często, mimo odczuwalnych problemów, woli odwlekać spotkanie z dentystą, co nie jest najlepszym rozwiązaniem i powinno zostać wykonane w pierwszej kolejności. Czasami jednak ból zęba pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie np. w nocy i może być tak silny, że nie będziemy w stanie skupić się na niczym innym. Co w takim wypadku możemy zrobić?
Ból zęba może mieć różne nasilenie — od takiego, który wywołuje niewielki dyskomfort, aż do takiego, który objawia się uciskiem, pulsowaniem i nieprzyjemnym kłuciem. Warto wiedzieć, że intensywny ból zęba zazwyczaj pojawia się z konkretnego powodu. Jest to pewnego rodzaju wołanie o pomoc i zwrócenie uwagi na to, że powinniśmy zatroszczyć się o stan naszego uzębienia, ponieważ nawet niewielkie ubytki mogą być źródłem szkodliwych dla organizmu bakterii. Jeśli doprowadzimy do tego, że zakażenie dojdzie do miazgi zęba, niebezpieczne toksyny i bakterie mogą wraz z krwioobiegiem, przemieszczać się w głąb organizmu. Bóle głowy, zapalenie gardła, angina czy problemy z sercem — to tylko nieliczne z dolegliwości, za które może być odpowiedzialny zły stan uzębienia. W momencie, kiedy drobnoustroje zadomowią się w zębie na dobre, przedostają się do krwioobiegu i w ten sposób rozprzestrzeniają się po całym organizmie. Przyczyn bólu zęba może być zatem wiele i tylko stomatolog jest w stanie określić, czym konkretnie jest on spowodowany.
Poniżej znajdziesz kilka sposobów, które mogą pomóc Ci uśmierzyć ból zęba. Przypominamy jednak, że wyłącznie regularne kontrole stomatologiczne oraz troska o prawidłową higienę jamy ustnej są w stanie uchronić Cię przed wszelkiego rodzaju powikłaniami oraz kosztowym, długim leczeniem.
EFFPM/10/2018 data opracowania 07.2018