Domowe sposoby na ból zęba

W przypadku bólu zęba warto udać się na wizytę do lekarza stomatologa, który sprawdzi przyczynę bólu i podejmie odpowiednie leczenie. Co jednak zrobić, jeżeli ból zęba dopadnie nas wieczorem lub w weekend, kiedy nie możemy od razu udać się do lekarza?

 

Co zrobić gdy boli ząb?

Ból zęba ma najczęściej ostry i nieprzyjemny dla pacjenta przebieg, może także mieć wiele przyczyn. Bezpośrednią przyczyną bólu jest podrażnienie zakończeń nerwowych, które znajdują się w ozębnej lub w miazdze zęba. Ból może pojawić się niespodziewanie, może także pojawić się w momencie przeżuwania pokarmów, zwłaszcza twardych, jak orzechy czy ziarna, także podczas picia gorących lub bardzo zimnych napojów. Do najczęstszych przyczyn bólu zęba należy próchnica oraz powikłania po nieprawidłowo przeprowadzonym leczeniu kanałowym. Może pojawić się w efekcie złamania, ukruszenia lub martwicy zęba, a także podczas owrzodzenia dziąsła. Częstą przyczyną bólu zęba jest także jego nadwrażliwość na zimno lub ciepło. Warto pamiętać, że tym, co najlepiej pomaga na ból zęba, jest prawidłowa profilaktyka, przede wszystkim zaś higiena jamy ustnej. Regularne mycie zębów, korzystanie z płynów do płukania oraz nici dentystycznych pomaga zapobiegać powstawaniu próchnicy, a także bólowi zębów.

Boli mnie ząb- co zrobić?

Medycyna ludowa zna domowe sposoby na ból zęba, które w przypadku, kiedy nie możemy natychmiast udać się do lekarza, pomogą nam w sposób doraźny uśmierzyć ból. Do najczęściej stosowanych sposobów należą zimne okłady, przykładane w okolice lub do bolącego zęba, co pozwala zredukować dokuczliwy ból. W przypadkach, kiedy ból jest spowodowany stanem zapalnym lub owrzodzeniem dziąsła, warto sięgnąć po ziołowy napar z szałwii, rumianku, tymianku lub goździków, czyli roślin o działaniu antybakteryjnym. Jeżeli pomimo zastosowania domowych sposobów nadal odczuwasz dolegliwości i zastanawiasz się, co jeszcze będzie dobrym rozwiązaniem na ból zęba, sięgnij po Efferalgan lub
Efferalgan Forte. Rozpuszczalna tabletka zawiera 500 mg lub 1 g paracetamolu, który ma właściwości przeciwbólowe i pomoże uporać się z bólem zęba i przetrwać do umówionej wizyty u stomatologa. Niezależnie bowiem od metod radzenia sobie z okresowym bólem zęba należy udać się na kontrolę do stomatologa, który określi jego przyczynę i wdroży odpowiednie leczenie.

 

EFFPM/6/2019 aktualizacja kwiecień 2019

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.