GORĄCZKA U DZIECKA

Gorączka to podwyższona temperatura ciała ponad fizjologiczną normę. Dochodzi do tego na skutek przestawienia pożądanej temperatury ciała w podwzgórzu mózgu, które jest m.in. swoistym termostatem organizmu. Gorączka zarówno u dzieci, jak i u dorosłych jest najczęściej odpowiedzią na stan chorobowy. Jej pierwotną funkcją jest ułatwienie zwalczania infekcji bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych. Może być również skutkiem innych zdarzeń, niezwiązanych bezpośrednio z przeciwdziałaniem infekcji. Gorączka u dziecka nie zawsze zwiastuje problemy ze zdrowiem, ale kiedy się pojawia wymaga uważnej obserwacji. U zdrowego niemowlaka temperatura ciała wynosi zwykle od 36,6 do 37,5ºC. Wewnętrzy termoregulator nie jest jeszcze w pełni ukształtowany, zatem wysoka gorączka u dziecka może pojawić się nawet wtedy, gdy nic mu nie dolega. Ma to również związek ze zmienną aktywnością hormonów w ciągu całej doby (nad ranem temperatura zazwyczaj jest nieco niższa niż wieczorem).

Przyczyny gorączki u dzieci i niemowląt

Do najczęstszych przyczyn gorączki u dzieci i niemowląt należą:

  • trzydniówka

  • zapalenie ucha

  • infekcje jelitowo – żołądkowe, za które najczęściej odpowiadają rotawirusy.

Warto pamiętać, że wysoka gorączka u dziecka może pojawić się także po szczepieniach razem z innymi objawami, takimi jak: zaczerwienie lub obrzęk w miejscu ukłucia, niepokój, senność oraz w okresie ząbkowania. Inne przyczyny, które mogą skutkować podwyższoną temperaturą to między innymi: przeziębienie, zapalenie migdałków, infekcje układu moczowego, choroby zakaźne wieku dziecięcego m.in. świnka, ospa wietrzna, różyczka.

Jak zbić gorączkę u dziecka?

Nie potrzeba wyjątkowych umiejętności, żeby dostrzec, gorączkę u dziecka. Widoczne są zazwyczaj objawy takie jak zaczerwieniona twarz, szkliste oczy, często także dziecko jest spocone. Zauważalna może być także zmiana zachowania; brak ochoty na zabawę, większa płaczliwość, marudzenie oraz problemy z zaśnięciem. W pierwszej kolejności jeszcze zanim zmierzysz temperaturę termometrem, możesz dotknąć policzkiem czoła dziecka. W przypadku, gdy jest bardzo ciepłe, zazwyczaj wskazuje to na gorączkę. Gdy maluch przechodzi długotrwałą infekcję, pobieżne badanie temperatury ciała nie wystarcza. Trzeba mierzyć temperaturę u dziecka dwa razy dziennie – rano po obudzeniu i po południu. Pomiary warto zapisywać, by przebieg gorączki u dziecka przedstawić potem lekarzowi. W czasie gorączki należy pamiętać o tym, żeby regularnie nawadniać dziecko, ponieważ wraz z potem tracone są cenne elektrolity i woda. Można stosować zimne kompresy i kąpiele w temperaturze niższej o 1-2 stopnie od temperatury ciała. Taka kąpiel zalecana jest jednak dopiero po tym jak zastosujemy leki przeciwgorączkowe dla dzieci. Pozwali to uniknąć nieprzyjemnych dreszczy. Wskazany jest także odpoczynek. Należy zadbać o regularne wietrzenie pomieszczenia, w którym przebywa dziecko oraz o odpowiednią temperaturę (nie może być ona zbyt wysoka, najlepiej, żeby nie przekraczała 20 stopni). W aptekach możemy znaleźć leki przeciwgorączkowe w różnych postaciach, które pomogą nam szybko zbić gorączkę u dziecka. Dolegliwości bólowe i gorączka zwykle powodują u dziecka płacz, a w takiej sytuacji podanie leku w postaci np. syropu jest utrudnione, a bardzo często niemożliwe. Najlepszym rozwiązaniem będą czopki (np. Efferalgan), które doskonale sprawdzają się także w przypadku wymiotów występujących u dziecka. Czopki Efferalgan występują w trzech dawkach dostosowanych do masy ciała i wieku dziecka. Czopki Efferalgan zawierające 80 mg paracetamolu przeznaczone są dla niemowląt od 2 miesiąca życia* i masie ciała od 5 do 10 kg. Czopki Efferalgan z dawką 150 mg paracetamolu są dedykowane dzieciom o masie ciała od 10 do 15 kg (w wieku ok. 24 miesięcy do 3 lat), a z dawką 300 mg paracetamolu – dzieciom o masie ciała od 15 do 30 kg (w wieku ok. 3 do 9 lat). W trosce o zdrowie dziecka, rodzice starają się znaleźć lek, który przyniesie szybką ulgę w bólu i pozwoli zbić wysoką gorączkę u dziecka.

*na zlecenie lekarza

EFFPM/08/2018 data opracowania 08.2018

 

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.