STRONA
GŁÓWNA

Zalety tabletki musującej na ból

Każdego czasem dopada nieprzyjemne uczucie jakim jest ból. Jest on objawem choroby, czasem przemęczenia, przeciążenia lub wynikiem urazu. Niezależnie jednak od przyczyny, zawsze staramy się pozbyć tego nieprzyjemnego odczucia. Od leku, który stosujemy w dolegliwościach bólowych, oczekujemy nie tylko bezpieczeństwa i skuteczności, ale także szybkiego początku działania. A w tej kwestii dużo zależy od formy preparatu.

Jest wiele form leków dostępnych bez recepty. Którą wybrać?

Aby lek zadziałał, musi najpierw rozpaść się, aby uwolnić substancję czynną. Dopiero wtedy może ona zostać wchłonięta i zacząć działać. Czas rozpadu zwykłej powlekanej tabletki wynosi ok. 30 minut.¹ Dlatego, jeżeli zależy nam na szybkim efekcie warto wybrać np. formę musującą lub płynną. Tabletka musująca rozpuszcza się w czasie krótszym niż 5 minut i jest gotowa do przyjęcia.1 Efekt ten uzyskiwany jest dzięki obecności składników, które przyspieszają rozpad tabletki, powodując przy tym przyjemne musowanie. W przypadku czopków rozpuszczają się one natychmiast pod wpływem temperatury panującej w odbytnicy, a substancja czynna jest wchłaniana bezpośrednio do krwiobiegu z pominięciem wątroby. Pominięcie w organizmie etapu uwalniania substancji czynnej z postaci farmaceutycznej prowadzi do szybkiego rozpoczęcia działania przeciwbólowego.

Jakie są dodatkowe zalety leków rozpuszczalnych?

Tabletka rozpuszczalna ma też dodatkowe zalety dla osób starszych, które często mają problemy z przełykaniem tabletek. Zamiast kruszyć tabletki lub otwierać kapsułki i wysypywać ich zawartość, co może mieć wpływ na zmianę właściwości leków, warto zastosować formy rozpuszczalne. Biorąc pod uwagę, że osoby starsze mają też często zaburzone pragnienie – dodatkowa szklanka wody jest jak najbardziej korzystna.

Problemy z połykaniem tabletek dotyczą także dzieci. Kilkuletnie dziecko nie zawsze potrafi połknąć tabletki, dlatego u dzieci sprawdzają się inne formy leków. Tabletka musująca może być łatwo przyjęta przez dziecko i dzięki swoim właściwościom zapewni mu szybką ulgę.

Paracetamol w formie musującej jest przeznaczony do leczenia bólu różnego pochodzenia (bóle głowy, zębów, stawów, mięśni, bóle miesiączkowe, nerwobóle i inne), gorączki oraz objawowego leczenia stanów grypopodobnych i przeziębienia.

Efferalgan w tabletce musującej dostępny jest w dwóch dawkach: dawce 1g – dla dorosłych oraz dawce 500 mg, która może być stosowana także u dzieci o masie ciała powyżej 17 kg (od ok. 6. r.ż.*).

*na zlecenie lekarza
1. Nawrocki T. SZYBKO, SZYBKO, CORAZ SZYBCIEJ- CZYLI NOWE POSTACIE LEKÓW SZYBKO DZIAŁAJĄCYCH Aptekarz Polski marzec 2009, nr 1/9 online