Zalety tabletki musującej na ból

Każdy z nas odczuwa czasem nieprzyjemne uczucie, jakim jest ból. Według definicji Międzynarodowego Towarzystwa Badania Bólu „jest to subiektywnie przykre i negatywne wrażenie zmysłowe i emocjonalne, powstające pod wpływem bodźców uszkadzających tkankę (tzw. nocyceptywnych) lub zagrażających ich uszkodzeniem. Ból jest odczuciem subiektywnym, dlatego jest nim wszystko to, co chory w ten sposób nazywa, bez względu na obiektywne objawy z nim związane”. Niezależnie od tego, co powoduje nieprzyjemne uczucie, chcemy jak najszybciej się go pozbyć, np. przy użyciu tabletek przeciwbólowych, które pomogą nam uśmierzyć ból i wrócić do pełni sił.

Na rynku dostępnych jest wiele środków przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Najczęstszym wyborem są tabletki, które niezaprzeczalnie są wygodne w użyciu, jednak aby zaczęły działać substancja czynna musi uwolnić się z tabletki, a następnie wchłonąć się z przewodu pokarmowego. Jeśli zależy nam na szybkim działaniu, warto sięgnąć po tabletki musujące, takie jak Efferalgan, które rozpuszczamy w wodzie i wypijamy płyn.

Dodatkowe zalety tabletek musujących

Przy silnych bólach często pojawia się problem przełknięcia, często dużej, tabletki przeciwbólowej. Leki w formie tabletek musujących, np. Efferalgan czy Efferalgan Forte, są gotowe do przyjęcia w chwili, w której rozpuszczą się w wodzie. Tabletki musujące dają szansę, by dolegliwość ustąpiła jak najszybciej, a to dlatego, że tabletkę musującą przyjmujemy już rozpuszczoną, nie musimy więc czekać, aż lek rozpuści się w żołądku.

Osoby starsze bardzo często dzielą tabletki w celu ułatwienia przyjęcia leku. Niestety, niesie to za sobą negatywne skutki, ponieważ taki zabieg może osłabić działanie produktu leczniczego, a nawet negatywnie wpłynąć na układ pokarmowy (w przypadku tabletek dojelitowych, które powleczone są specjalną otoczką). Co więcej, osoby starsze zapominają o dostarczeniu organizmowi odpowiedniej ilości wody, więc dodatkowa szklanka płynu korzystnie wpłynie na cały organizm.

Problem z połykaniem tabletek dotyczy także dzieci, które nie potrafią przełknąć tabletki. Lek w formie musującej jest łatwy do przyjęcia przez dzieci w wieku około 6 lat i dzięki swoim właściwościom szybciej przyniesie im ulgę.

Paracetamol, zawarty w tabletkach musujących Efferalgan, uśmierza różne typy bólu – zarówno ból głowy, zębów, mięśni, obniża gorączkę oraz leczy objawy przeziębienia i grypy. Dzięki postaci musującej, Efferalgan zaczyna działać dwa razy szybciej niż lek w postaci zwykłej tabletki 1

EFFPM/14/2018 data opracowania 10.2018

1 dzięki postaci musującej, Philip L. Møller MD and others. „Time to onset of Analgesia and Analgesic Efficacy of Effervescent Acetaminophen 1000 mg (...)”, „Journal of Clinical Pharmacology”, 2000; 40:370- 378.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.