Jak obniżyć wysoką gorączkę u dziecka?

Wysoka gorączka u dziecka może być dla rodziców przerażającym doświadczeniem, ale w większości przypadków jest ona niegroźna i wynika z łagodnych infekcji. Jak szybko ją pokonać i pozbyć się stresu?


Domowe sposoby na walkę z gorączką

Gorączkujące dziecko powinno pić dużo płynów, ponieważ traci wodę i cenne elektrolity. Dobrze jest dodać do czystej wody trochę soku, który dostarczy witamin i minerałów albo podawać herbatki owocowe. Zdarza się, że podczas gorączki maluch traci apetyt. Jeśli próba podania posiłku kończy się niepowodzeniem - nie trzeba zmuszać dziecka do jedzenia, a jedynie dbać o nawadnianie organizmu.

Jeśli gorączce towarzyszą dreszcze, niewskazane jest okrywanie dziecka dodatkowymi kocami lub ubieranie w jeszcze jedną warstwę odzieży. Ta izolacja może sprawić, że wysoka temperatura będzie się sztucznie utrzymywać. Zamiast tego dobrze jest położyć dziecko w przewietrzonym pomieszczeniu, w jednej warstwie lekkiej odzieży i pod lżejszą kołdrą. Istotny w walce z chorobą – w tym gorączką, jest spokój i komfort. 

Innym sposobem walki z gorączką jest letnia kąpiel lub chłodne okłady na czoło. Nie poleca się już zbijana temperatury przy pomocy zimna, w tym okładów z lodu, ponieważ dochodzi wówczas do zwężania naczyń krwionośnych obecnych pod skórą, co w przypadku młodego organizmu nie jest pożądane. Może doprowadzić do odwrotnego efektu, niż zamierzony, czyli wzrostu temperatury ciała.

 

Wysoka gorączka u dziecka – jaki lek podać?

Przy wysokiej gorączce warto podać dziecku lek, w formie czopków. Przykładem takiego leku jest Efferalgan. Marka ta oferuje czopki zawierające różne dawki paracetamolu dedykowane dzieciom w różnym wieku. Efferalgan 80mg  można stosować już u maluchów od 2. miesiąca życia (o masie ciała ok. 5kg) jedynie na zlecenie lekarza.. Substancją czynną zawartą czopkach Efferalgan jest  paracetamol, cechujący się wysokim profilem bezpieczeństwa wśród substancji przeciwbólowych i przeciwgorączkowych.

Gorączka jest ważnym elementem obrony organizmu przed infekcją. Wiele dzieci miewa wysoką gorączkę nawet przy drobnych schorzeniach. Jeśli jednak jest ona wyższa, niż 39°C i utrzymuje się dłużej, niż 24 godziny u dziecka poniżej 2. roku życia, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

 

EFFPM/2/2019 aktualizacja marzec 2019

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.