Wysoka gorączka u dziecka może być dla rodziców przerażającym doświadczeniem, ale w większości przypadków jest ona niegroźna i wynika z łagodnych infekcji. Jak szybko ją pokonać i pozbyć się stresu?
Gorączkujące dziecko powinno pić dużo płynów, ponieważ traci wodę i cenne elektrolity. Dobrze jest dodać do czystej wody trochę soku, który dostarczy witamin i minerałów albo podawać herbatki owocowe. Zdarza się, że podczas gorączki maluch traci apetyt. Jeśli próba podania posiłku kończy się niepowodzeniem - nie trzeba zmuszać dziecka do jedzenia, a jedynie dbać o nawadnianie organizmu.
Jeśli gorączce towarzyszą dreszcze, niewskazane jest okrywanie dziecka dodatkowymi kocami lub ubieranie w jeszcze jedną warstwę odzieży. Ta izolacja może sprawić, że wysoka temperatura będzie się sztucznie utrzymywać. Zamiast tego dobrze jest położyć dziecko w przewietrzonym pomieszczeniu, w jednej warstwie lekkiej odzieży i pod lżejszą kołdrą. Istotny w walce z chorobą – w tym gorączką, jest spokój i komfort.
Innym sposobem walki z gorączką jest letnia kąpiel lub chłodne okłady na czoło. Nie poleca się już zbijana temperatury przy pomocy zimna, w tym okładów z lodu, ponieważ dochodzi wówczas do zwężania naczyń krwionośnych obecnych pod skórą, co w przypadku młodego organizmu nie jest pożądane. Może doprowadzić do odwrotnego efektu, niż zamierzony, czyli wzrostu temperatury ciała.
Przy wysokiej gorączce warto podać dziecku lek, w formie czopków. Przykładem takiego leku jest Efferalgan. Marka ta oferuje czopki zawierające różne dawki paracetamolu dedykowane dzieciom w różnym wieku. Efferalgan 80mg można stosować już u maluchów od 2. miesiąca życia (o masie ciała ok. 5kg) jedynie na zlecenie lekarza.. Substancją czynną zawartą czopkach Efferalgan jest paracetamol, cechujący się wysokim profilem bezpieczeństwa wśród substancji przeciwbólowych i przeciwgorączkowych.
Gorączka jest ważnym elementem obrony organizmu przed infekcją. Wiele dzieci miewa wysoką gorączkę nawet przy drobnych schorzeniach. Jeśli jednak jest ona wyższa, niż 39°C i utrzymuje się dłużej, niż 24 godziny u dziecka poniżej 2. roku życia, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
EFFPM/2/2019 aktualizacja marzec 2019