Ból ucha u dziecka - czy to zapalenie?

Zapalenie ucha u dziecka wywołują bakterie, rozwijające się w płynie gromadzonym poza błoną bębenkową, powodując obrzęk i uporczywy ból. Jak postępować w przypadku zaobserwowania u malucha pierwszych symptomów tego schorzenia?

 

Zapalenie ucha u dziecka – przyczyny


Infekcja ucha często zaczyna się od zwykłej infekcji. Jeśli powodują ją bakterie, mogą się przemieszczać poza obszar dróg oddechowych i trafić do ucha środkowego, gdzie następuje ich namnażanie, a w konsekwencji – stan zapalny. Jeśli natomiast infekcja ma podłoże wirusowe, to zapalenie ucha jest wynikiem wtórnego zakażenia.


Objawy


Istnieją trzy główne typy infekcji ucha, które dają nieco inne objawy. W ostrym zapaleniu ucha środkowego, jego okolice są opuchnięte, a płyn pozostaje uwięziony poza błoną bębenkową. Ten rodzaj infekcji powoduje silny ból i często towarzyszy mu gorączka.

Wysiękowe zapalenie następuje czasami już po przebytej i wyleczonej infekcji, kiedy płyn nadal jest gromadzony poza błoną bębenkową. Wówczas nie występują poważniejsze dolegliwości bólowe, ale lekarz jest w stanie zdiagnozować obecność płynu w niepożądanym miejscu.

Przewlekłe zapalenie ucha u dziecka z wysiękiem ma miejsce wtedy, gdy płyn pozostaje w uchu środkowym przez dłuższy czas, umożliwiając rozwój kolejnych infekcji.


Wśród oznak tego, że dziecko cierpi z powodu zapalenia ucha, wymienić należy szarpanie, pociąganie za ucho, gorączkę, wyciek z ucha, problemy z równowagą i słuchem.


Ból ucha u dziecka – jak pomóc?

1. Leki przeciwbólowe

Środki przeciwbólowe w postaci czopków zawierające paracetamol, jak np. Efferalgan, mogą pomóc złagodzić ból towarzyszący zapaleniu ucha i obniżyć gorączkę.


2. Kompresy

Kompresy są często stosowane w łagodzeniu bólu głowy, ale swoje zastosowanie znajdują również w dolegliwościach uszu. Wystarczy umieścić kostkę lodu w ściereczce i przyłożyć ją do ucha albo zamoczyć materiał w gorącej wodzie i tak przygotowanym kompresem przykryć ucho.

Przy utrzymującym się bólu ucha u dziecka mimo stosowania środków łagodzących, należy udać się do lekarza, który postawi właściwą diagnozę i dobierze odpowiednie leczenie.

 

EFFPM/1/2019 aktualizacja marzec 2019

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.