Sposoby na gorączkę u dzieci

Gorączka to podwyższona temperatura ciała ponad fizjologiczną normę. Dochodzi do tego na skutek przestawienia pożądanej temperatury ciała w podwzgórzu mózgu, które jest m.in. swoistym termostatem organizmu. Gorączka jest najczęściej odpowiedzią na stan chorobowy. Jej pierwotną funkcją jest ułatwienie zwalczania infekcji bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych. Może być również skutkiem innych zdarzeń, niezwiązanych bezpośrednio z przeciwdziałaniem infekcji. Nie zawsze zwiastuje problemy ze zdrowiem, ale kiedy pojawia się u dzieci - wymaga uważnej obserwacji. U zdrowego niemowlaka temperatura ciała wynosi zwykle od 36,6 do 37,5ºC. Wewnętrzy termoregulator nie jest jeszcze w pełni ukształtowany, zatem temperatura może skoczyć do góry nawet wtedy, gdy dziecku nic nie dolega. Ma to również związek ze zmienną aktywnością hormonów w ciągu całej doby (nad ranem temperatura zazwyczaj jest nieco niższa niż wieczorem).

Przyczyny gorączki u dzieci i niemowląt

Do najczęstszych przyczyn gorączki u dzieci i niemowląt należą:

  • trzydniówka

  • zapalenie ucha

  • infekcje jelitowo – żołądkowe, za które najczęściej odpowiadają rotawirusy.

Warto pamiętać, że gorączka może pojawić się także po szczepieniach razem z innymi objawami, takimi jak: zaczerwienie lub obrzęk w miejscu ukłucia, niepokój, senność oraz w okresie ząbkowania. Inne przyczyny, które mogą skutkować podwyższoną temperaturą to między innymi: przeziębienie, zapalenie migdałków, infekcje układu moczowego, choroby zakaźne wieku dziecięcego m.in. świnka, ospa wietrzna, różyczka.

Jak postępować, kiedy u niemowlaka pojawi się gorączka?

Nie potrzeba wyjątkowych umiejętności, żeby dostrzec, że nasze dziecko gorączkuje. Widoczne są zazwyczaj objawy takie jak zaczerwieniona twarz, szkliste oczy, często także dziecko jest spocone. Zauważalna może być także zmiana zachowania; brak ochoty na zabawę, większa płaczliwość, marudzenie oraz problemy z zaśnięciem. W pierwszej kolejności jeszcze zanim zmierzysz temperaturę termometrem, możesz dotknąć policzkiem czoła dziecka. W przypadku, gdy jest bardzo ciepłe, zazwyczaj wskazuje to na gorączkę. Gdy maluch przechodzi długotrwałą infekcję, pobieżne badanie temperatury ciała nie wystarcza. Trzeba mierzyć temperaturę u dziecka dwa razy dziennie – rano po obudzeniu i po południu. Pomiary warto zapisywać, by przebieg gorączki u dziecka przedstawić potem lekarzowi. W czasie gorączki należy pamiętać o tym, żeby regularnie nawadniać dziecko, ponieważ wraz z potem tracone są cenne elektrolity i woda. Można stosować zimne kompresy i kąpiele w temperaturze niższej o 1-2 stopnie od temperatury ciała. Taka kąpiel zalecana jest jednak dopiero po podaniu leku przeciwgorączkowego. Pozwala to uniknąć nieprzyjemnych dreszczy. Wskazany jest także odpoczynek. Należy zadbać o regularne wietrzenie pomieszczenia, w którym przebywa dziecko oraz o odpowiednią temperaturę (nie może być ona zbyt wysoka, najlepiej, żeby nie przekraczała 20 stopni). W aptekach możemy znaleźć preparaty w różnych postaciach, które pomogą nam szybko zbić gorączkę u dziecka. Dolegliwości bólowe i gorączka zwykle powodują u dziecka płacz, a w takiej sytuacji podanie leku w postaci np. syropu jest utrudnione, a bardzo często niemożliwe. Najlepszym rozwiązaniem będą czopki (np. Efferalgan), które doskonale sprawdzają się także w przypadku wymiotów występujących u dziecka. Czopki Efferalgan występują w trzech dawkach dostosowanych do masy ciała i wieku dziecka. Czopki Efferalgan zawierające 80 mg paracetamolu przeznaczone są dla niemowląt od 2 miesiąca życia* i masie ciała od 5 do 10 kg. Czopki Efferalgan z dawką 150 mg paracetamolu są dedykowane dzieciom o masie ciała od 10 do 15 kg (w wieku ok. 24 miesięcy do 3 lat), a z dawką 300 mg paracetamolu – dzieciom o masie ciała od 15 do 30 kg (w wieku ok. 3 do 9 lat). W trosce o zdrowie dziecka, rodzice starają się znaleźć lek, który przyniesie dziecku szybką ulgę w bólu.

*na zlecenie lekarza

EFFPM/08/2018 data opracowania 08.2018

 

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.