Ból głowy u dziecka – jak z nim walczyć?

Dzieci cierpią na taki sam rodzaj bólu głowy, jak dorośli, a jego przyczyną może być infekcja i gorączka. Jednak nie wszystkie metody leczenia tej dolegliwości są odpowiednie dla maluchów. Co zatem robić, gdy dziecko boli głowa podczas przeziębienia lub grypy?

 

Inhalacje


Gdy pojawia się ból głowy u dziecka, najlepiej łagodzić go domowymi sposobami, wśród których najbezpieczniejsze są inhalacje. Niektóre olejki, jak np. lawendowy, z mięty pieprzowej czy bazylii, posiadają właściwości rozluźniające, antybakteryjne, normujące ciśnienie krwi i dotleniające ją, co przekłada się na zniwelowanie odczuwanych dolegliwości bólowych. Dodatkowo wdychanie ciepłej pary wodnej nawilża błony śluzowe nosa i gardła, a także udrażnia zatoki, co przyczynia się do złagodzenia skutków infekcji.


Odpoczynek i relaks


Dziecko, które odczuwa ból głowy, szybko staje się marudne, często pobudzone lub wręcz przeciwnie – bardzo apatyczne. Na złagodzenie nie tylko bólu głowy, ale i towarzyszącego mu złego humoru pomoże odpoczynek i sen w zaciemnionym, uprzednio przewietrzonym pomieszczeniu. Próba zajęcia malucha np. oglądaniem telewizji czy korzystaniem z komputera, może nasilić dolegliwości.


Kompresy


Bóle głowy u dzieci pomoże zwalczyć kompres położony na czole. Ciepły – rozluźni mięśnie pozwalając na unormowanie się ciśnienia krwi w obrębie głowy, a zimny – pomoże zbić gorączkę, bardzo często wywołującą ból głowy. Jeśli woda do przygotowania kompresu zostanie dodatkowo wzbogacona kropelką olejku aromatycznego, to dziecko będzie mogło wdychać jego opary i tym samym np. poprawiać drożność swoich zatok.


Leki wydawane bez recepty


Leki przeciwbólowe zawierające paracetamol pomogą złagodzić ból głowy u dzieci. Jeśli dodatkowo mają postać tabletki musującej, jak np. Efferalgan, pozwolą szybciej rozprawić się z dyskomfortem i wrócić do codziennych aktywności. Efferalgan zawiera 500 mg paracetamolu i może być stosowany u dzieci od około 6 roku życia, których masa ciała jest większa niż 17 kg. Niemowlęta i dzieci do 6. roku życia także nie muszą zmagać się bolącą głową, ponieważ dla nich dostępne są preparaty w formie czopków.

 

EFFPM/1/2019 aktualizacja marzec 2019

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.