Kiedy dziecko zaczyna ząbkować

Zęby umożliwiają chwytanie, rozdrabnianie i miażdżenie pokarmu, a także właściwą artykulację wielu głosek, czyli prawidłową dykcję. Są także naszą wizytówką, elementem wyglądu, na który zwracamy szczególną uwagę. Zanim jednak Twój maluch będzie mógł uśmiechać się, pokazując pełne uzębienie, minie trochę czasu, w którym to Ty jako rodzic będziesz odpowiedzialny za stan jego zębów. W okresie niemowlęctwa to rodzice pomagają dzieciom zmierzyć się z nieprzyjemnym ząbkowaniem, by w następnej kolejności wyrabiać i utrwalać prawidłowe nawyki stomatologiczne. Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko było szczęśliwe i oczywiste jest to, że kiedy pojawia się ból związany z wyrzynaniem zębów, to w pierwszej kolejności chcemy dziecku jak najszybciej pomóc. Niestety, rzadko zdarzają się sytuacje, w których maluchy przechodzą ząbkowanie bezobjawowo. Warto zaznaczyć, że jest to nieprzyjemny czas zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Nasza pociecha częściej wtedy marudzi, jest płaczliwa, karmienie nie jest łatwe, a w usypianiu przydają się duże pokłady cierpliwości i wytrwałości. Istnieją jednak metody, dzięki którym możemy pomóc dziecku.

Co zrobić, żeby złagodzić ból podczas ząbkowania?

Istnieje wiele sposobów, które mogą przynieść ulgę Twojemu smykowi. Z którego z nich warto skorzystać?

  1. Gryzak

Powinien być przede wszystkim bezpieczny dla dziecka. Warto więc zwrócić uwagę na to, czy nie ma ostrych krawędzi oraz małych elementów, które mogłyby się odczepić, kiedy dziecko ma go w buzi.  Jego główną właściwością  jest to, że powinien uśmierzać ból podczas ząbkowania. Kiedy dziecko zaczyna marudzić, możesz podać mu gryzaczek – napełniony wcześniej wodą i schłodzony w lodówce.

  1. Masaż

Na rynku możemy znaleźć specjalne silikonowe szczoteczki na palec z wypustkami, które łagodzą napuchnięte dziąsła. Zostały one zaprojektowane na potrzeby czyszczenia jamy ustnej, dziąseł, obrzeży ząbków i samych ząbków niemowlęcia. Masaż taką szczoteczką koi dziąsła w trakcie ząbkowania. Okrężnymi ruchami delikatnie gładźmy buzię dziecka, zwłaszcza policzki. Dzięki temu rozluźnią się mięśnie jego twarzy, a maluch poczuje się komfortowo i bezpiecznie, co pozwoli mu przynajmniej na jakiś czas zapomnieć o bólu.

  1. Herbatki ziołowe

Jest to jeden z popularniejszych sposobów walki z ząbkowaniem. W wielu przypadkach skuteczne okazuje się podawanie herbatek z melisy lub rumianku, które nie zawierają cukru. Zadziałają one kojąco i uspokajająco. Jest to niezwykle prosty sposób i nie zajmuje wiele czasu. Bardzo ważne jest, aby napar był świeży, dlatego najlepiej przygotuj go tuż przed podaniem.

  1. Bliskość

W tym nieprzyjemnym okresie możemy koić nerwy i ból wywołany ząbkowaniem, okazując naszemu szkrabowi jeszcze więcej miłości. Pocałunki, przytulasy i noszenie na rękach są jak najbardziej wskazane.

  1. Żele i leki przeciwbólowe

Uciążliwości związane z wyrzynaniem zębów mogą złagodzić także żele i leki przeciwbólowe. Te pierwsze mają działanie przeciwzapalne, dzięki czemu zapobiegają rozwojowi bakterii w jamie ustnej. Środki, które są w nich zawarte, mają za zadanie miejscowo znieczulać, dzięki czemu maluch może, choć na chwilę zapomnieć o bólu i uczuciu dyskomfortu. Na aplikator należy nałożyć żel w ilości wystarczającej do pokrycia zmienionej okolicy, a następnie delikatnie masować dziąsła. Najlepiej stosować żele po posiłku i przed snem, aby umożliwić wytworzenie się warstwy ochronnej i uzyskać jak najdłuższą ulgę w bólu małego pacjenta. 

W przypadku silnego bólu dziąseł, przed snem można podać maluszkowi (po konsultacji z pediatrą) lek przeciwbólowy w płynie albo w czopku (np. czopki Efferalgan). Nie wolno przekraczać podanej na opakowaniu dawki ani podawać preparatu zbyt często.

EFFPM/07/2018 data opracowania 07.2018

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.