Silny ból głowy – jak z nim walczyć?

Silny ból głowy skutecznie utrudnia codzienne funkcjonowanie, dlatego w walce
z nim niezwykle istotny jest czas, który uniemożliwia rozwój pierwszych dolegliwości w poważniejszy stan. Jak zatem szybko i skutecznie reagować, gdy zaczyna boleć głowa?

 

Skąd się bierze ból głowy?

Ból głowy może mieć różne przyczyny, wśród których najczęstsze to zaburzenia w funkcjonowaniu nerwów i naczyń krwionośnych głowy, nadmierne napięcie mięśni w obrębie głowy i szyi, a także problemy z równowagą chemiczną w mózgu. Czasem wystarczy zmiana pogody i ciśnienia, nieprzespana noc, nadmiar stresu czy przemęczenie, by poczuć dolegliwości.

Głowa może boleć także w wyniku schorzeń, np. zapalenia zatok, ucha, w przebiegu grypy i przeziębienia. Bóle głowy mogą się również pojawiać jako skutek uboczny przyjmowania niektórych leków.

Co na ból głowy?

Ponieważ ból jest często powodowany nadmiernym skurczem mięśni, warto je rozmasować. W tym celu należy przyłożyć palce do skroni i masować je kolistymi ruchami, po czym przejść do rozluźnienia samego karku. Pomocne mogą się okazać nawet proste, koliste ruchy głowy, wykonywane w jedną i drugą stronę.

 

Kolejnym krokiem jest przygotowanie zimnego okładu, najlepiej z kostek lodu zawiniętych w ręcznik tak, by nie uszkodzić skóry długotrwałym kontaktem z zimnem. Okład należy przyłożyć do karku na kilka – kilkanaście minut. Innym sposobem na zatrzymanie rozwijającego się bólu głowy jest inhalacja, pod warunkiem, że w domowej apteczce znajduje się olejek z mięty pieprzowej, bazylii lub lawendy. Wystarczy wlać kilka kropli do miseczki z gorącą wodą, żeby aromatyczna para udrożniła zatoki, pozwoliła na lepsze dotlenienie krwi i wyrównanie jej ciśnienia w obrębie głowy.

 

Żeby nie dopuścić do nasilenia bólu, dobrze jest działać już przy pierwszych objawach. Najszybciej pomoże środek przeciwbólowy do rozpuszczenia w wodzie, dzięki czemu natychmiast się wchłonie i zacznie działać, np. Efferalgan w postaci tabletki musującej.

 

Silne uderzenie w ból

Jeśli domowe sposoby walki z bólem nie przynoszą efektów, dobrze jest zastosować mocniejszy preparat, np. Efferalgan Forte, który zawiera aż 1 g paracetamolu.

Jeżeli silne bóle głowy powtarzają się coraz częściej, a tradycyjne sposoby walki z nimi przestają się sprawdzać, warto udać się na konsultację do specjalisty i wykluczyć ewentualne schorzenia wywołujące dolegliwości.

 

EFFPM/2/2019 aktualizacja marzec 2019

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.