STRONA
GŁÓWNA

Gorączka u niemowląt

Ból i gorączka u niemowlęcia są zawsze niepokojącym sygnałem dla rodziców czy opiekunów. Najczęstszą przyczyną gorączki u niemowląt (dzieci do ukończenia 1. r. ż.) są zakażenia górnych dróg oddechowych, ale krótkotrwała i raczej nieprzekraczająca 38°C, z towarzyszącym bólem, niepokojem lub rozdrażnieniem może pojawić się również w przebiegu ząbkowania.

Kiedy mówimy o gorączce – jak prawidłowo zmierzyć temperaturę dziecku?

O gorączce mówimy wówczas, gdy temperatura ciała wynosi 38,0°C lub więcej. Temperatura ciała 37-37,9°C określana jest jako stan podgorączkowy. Należy zwrócić uwagę na fakt, że temperaturę ciała możemy mierzyć w różnych miejscach ciała: w ustach, w odbytnicy, pod pachą lub ewentualnie w uchu i na czole. Warto wiedzieć, że najwyższa temperatura jest w odbytnicy, niższa pod pachą. Temperatura mierzona w jamie ustnej jest wyższa o 0,3°C, a w odbytnicy – o 0,5°C od mierzonej w tym samym czasie pod pachą.

Czemu służy gorączka?

Warto wiedzieć czemu służy gorączka. Mianowicie organizm każdego człowieka, próbując obronić się przed infekcją, produkuje różnego rodzaju cząsteczki chemiczne, enzymy i inne substancje które mają stawić opór bakteriom, wirusom i grzybom. Jeśli zatem temperatura nie przekracza 38°C, a dziecko znosi ten stan dość dobrze, nie należy za wszelką cenę obniżać temperatury dziecka.

Jak radzić sobie z gorączką u dziecka?

Pamiętajmy, że dziecka z gorączką nie wolno przegrzewać, natomiast należy je intensywnie nawadniać – często przystawiać do piersi lub dopajać wodą. Można również zastosować kompresy ochładzające lub chłodną kąpiel, co oznacza kąpiel w wodzie o temperaturze niższej o 1°C od aktualnej temperatury dziecka.
Gorączka u niemowlaka zawsze jest niepokojącym sygnałem i powinna skłaniać opiekunów do udania się po poradę lekarską. Jeżeli jednak musimy działać sami, należy wybierać tylko preparaty dopuszczone do stosowania u tak małych dzieci.

Czopki Efferalgan zawierające paracetamol występują w trzech dawkach dostosowanych do potrzeb najmniejszych pacjentów. Czopki Efferalgan zawierające 80 mg paracetamolu przeznaczone są dla niemowląt od 2 miesiąca życia* i masie ciała od 5 do 10 kg. Czopki Efferalgan z dawką paracetamolu 150 mg są dedykowane dzieciom o masie ciała od 10 do 15 kg (w wieku ok. 24 miesięcy do 3 lat), a z dawką paracetamolu 300 mg – dzieciom o masie ciała od 15 do 30 kg (w wieku ok. 3 do 9  lat).

 

*na zlecenie lekarza