Jak obniżyć wysoką gorączkę u dziecka?

Wysoka gorączka u dziecka może być dla rodziców przerażającym doświadczeniem, ale w większości przypadków jest ona niegroźna i wynika z łagodnych infekcji. Jak szybko ją pokonać i pozbyć się stresu?

 

Domowe sposoby na walkę z gorączką

Gorączkujące dziecko powinno pić dużo płynów, ponieważ traci wodę i cenne elektrolity. Dobrze jest dodać do czystej wody trochę soku, który dostarczy witamin i minerałów albo podawać herbatki owocowe. Zdarza się, że podczas gorączki maluch traci apetyt. Jeśli próba podania posiłku kończy się niepowodzeniem - nie trzeba zmuszać dziecka do jedzenia, a jedynie dbać o nawadnianie organizmu.

Jeśli gorączce towarzyszą dreszcze, niewskazane jest okrywanie dziecka dodatkowymi kocami lub ubieranie w jeszcze jedną warstwę odzieży. Ta izolacja może sprawić, że wysoka temperatura będzie się sztucznie utrzymywać. Zamiast tego dobrze jest położyć dziecko w przewietrzonym pomieszczeniu, w jednej warstwie lekkiej odzieży i pod lżejszą kołdrą. Istotny w walce z chorobą – w tym gorączką, jest spokój i komfort. 

Innym sposobem walki z gorączką jest letnia kąpiel lub chłodne okłady na czoło. Nie poleca się zbijana temperatury przy pomocy zimna, w tym okładów z lodu, ponieważ dochodzi wówczas do zwężania naczyń krwionośnych obecnych pod skórą, co w przypadku młodego organizmu nie jest pożądane. Może doprowadzić do odwrotnego efektu, niż zamierzony, czyli wzrostu temperatury ciała.

Wysoka gorączka u dziecka – jaki lek podać?

Przy wysokiej gorączce warto podać dziecku lek, najlepiej w łatwej do przyswojenia formie, jak Efferalgan w postaci tabletek musujących do rozpuszczenia w wodzie lub w czopkach. Substancją czynną jest paracetamol, cechujący się wysokim profilem bezpieczeństwa wśród substancji przeciwbólowych i przeciwgorączkowych*.  Efferalgan w postaci tabletek musujących może być stosowany u dzieci od ok. 6 lat (17 kg), czopki Efferalgan 80 mg przeznaczone są dla niemowląt od ok. 2 miesiąca (5 kg), jedynie na zlecenie lekarza.

Regularne stosowanie leku pozwala zapobiec okresowym nasileniom gorączki lub bólu. Obniżenie temperatury nawet o 1 stopień sprawi, że maluch poczuje się lepiej i łatwiej mu będzie znosić dyskomfort związany z chorobą. Należy jednak pamiętać o zachowaniu regularnych odstępów w podaniu dawek zarówno w dzień jak i w nocy oraz nie przekraczać dawki maksymalnej.

Gorączka jest ważnym elementem obrony organizmu przed infekcją. Wiele dzieci miewa wysoką gorączkę nawet przy drobnych schorzeniach. Jeśli jednak jest ona wyższa, niż 39°C i utrzymuje się dłużej, niż 24 godziny u dziecka poniżej 2. roku życia, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

 *M Mrozińska, Zasady stosowania leków przeciwgorączkowych u dzieci „Lek w Polsce”, Vol.14 nr 10’04 (166)”

 

EFFPM/5/2019 aktualizacja kwiecień 2019

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.