Ból —  rodzaje bólu i sposoby walki z nim

Ból to subiektywnie przykre i negatywne wrażenie zmysłowe i emocjonalne, powstające pod wpływem różnych bodźców. Czasami każdego z nas dotyka to nieprzyjemne uczucie. Jednak bez względu na to, czy dopadł nas ból brzucha, zęba czy gardła, zawsze staramy się pozbyć go jak najszybciej. Szacuje się, że co dziesiąta osoba zmaga się z migreną, a co czwarta odczuwa bóle kręgosłupa każdego dnia. Niezależnie od tego, czy odczuwasz ból tylko „raz na jakiś czas”, czy też codziennie doświadczasz dolegliwości, które go powodują — warto pamiętać, że medycyna zna sposoby, które mogą pomóc Ci umożliwić normalne funkcjonowanie bez bólu.

Ból — rodzaje

Każda osoba odczuwa ból inaczej — może mieć on inne natężenie mimo takich samych bodźców. Rozróżnia się dwa główne rodzaje bólu:

  1. Ból ostry — przyjmuje się, że ból trwający do trzech miesięcy klasyfikujemy jako ból ostry, czyli taki, który jest krótkotrwały i ustępuje wraz z wywołującą go chorobą. Warto zaznaczyć, że jest to ból pomocny, ponieważ wymusza szukania przyczyny, która go wywołuje. Gdy odczuwamy dolegliwości ze strony układu pokarmowego, to szukamy specjalistycznej pomocy u gastrologa, gdy boli ząb — zwracamy się do stomatologa. Dobrym przykładem jest zapalenie wyrostka robaczkowego. Gdyby nie ból brzucha, który jest jednym z objawów, nie wiedzielibyśmy o nim. Wciąż istnieje wiele zagadnień dotyczących ostrego bólu, które nie są do końca przejrzyste
    (np. z jakiego powodu nie zawsze przekazuje nam informacje o potencjalnym niebezpieczeństwie). Bez wątpienia jednak można stwierdzić, że jego leczenie to sposób, aby uniknąć powikłań w postaci bólu chronicznego.

  2. Ból chroniczny —  szacuje się, że ok. 20% wszystkich ludzi cierpi z powodu bólu chronicznego, czyli takiego, który trwa dłużej niż 3 miesiące. Jego podłoże może być zróżnicowane i trudne do rozpoznania. Poziom bólu chronicznego może się różnić —od łagodnego, przejściowego do takiego, który utrudnia codzienne obowiązki. Ból jest swoistym alarmem, który ostrzega nas przed tym, że w organizmie może dziać się coś niepokojącego. Gdy trwa długookresowo, może rozstrajać organizm, zmniejszać odporność, powodować bezsenność i stany depresyjne. Podczas gdy inne choroby można rozpoznać metodami klinicznymi lub uwidocznić na obrazach rentgenowskich, bóle chroniczne wymagają skrupulatnych rozmów lekarza z pacjentem.

Poznaj zalety tabletki musującej na ból

Od leku, który stosujemy w dolegliwościach bólowych, oczekujemy szybkiego działania. W tej kwestii dużo zależy od formy preparatu. Na rynku znajdziemy wiele środków, które mogą pomóc nam w walce z bólem. Dostępne są m.in. plastry przeciwbólowe, maści, kremy, żele, krople i tabletki. Jeśli zależy Ci na szybkim powrocie do codzienności bez bólu, to dobrym rozwiązaniem będą leki w postaci tabletki musującej np. Efferalgan lub Efferalgan Forte, które zawierają paracetamol. Tabletki dostępne są w dwóch dawkach: 1g (Efferalgan Forte) —  dla dorosłych oraz 500 mg, który może być stosowany już u dzieci o masie ciała powyżej 17 kg od ok. 6 lat. Tabletkę musującą przyjmujemy w postaci rozpuszczonej, więc zaoszczędzamy czas na to, aż lek rozpuści się w żołądku, co jest niezwykle ważne, gdy zależy nam na szybkim działaniu leku. Pijąc przygotowany roztwór, omijamy trwający około pół godziny proces rozpuszczania się tabletki w organizmie. Leki przyjmowane w takiej formie, są ułatwieniem dla ludzi starszych, którzy często mają problemy z połykaniem tabletek. Zamiast kruszyć tabletki lub otwierać kapsułki i wysypywać ich zawartość, co może mieć wpływ na zmianę właściwości leków, lepszym rozwiązaniem będzie tabletka musująca. Nasze dzieci też nie są zadowolone, gdy muszą połykać tabletki, dlatego forma rozpuszczalna będzie dla nich bardziej odpowiednia.

EFFPM/06/2018 data opracowania 07.2018

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.