Nie bez powodu mówi się, że zdrowe i szczęśliwe dziecko to zadowolony rodzic! W końcu towarzyszymy naszym maluchom od narodzin, wspieramy ich rozwój i staramy się zapewnić im najlepsze warunki do rozwoju. Z tego powodu jesteśmy w stanie zrobić wiele, żeby nasze dziecko było zdrowe. Kiedy pojawia się ból u naszego szkraba, pierwszą reakcją rodzica jest to, żeby mu jak najszybciej ulżyć. Ból towarzyszy nam od zawsze i jest pierwszym sygnałem alarmującym, że może dziać się coś niedobrego. Jeżeli jest on spowodowany przykładowo urazem, oparzeniem, skaleczeniem, złamaniem lub złym stanem narządu, to łatwiej jest odpowiednio na niego zareagować. Niekiedy ból jest trudny do zlokalizowania oraz oceny, czy niezbędna jest interwencja lekarza. O wiele łatwiej jest, gdy dziecko potrafi już mówić i może opisać, jak się czuje. U niemowlaka jest to jednak trudniejsze.
Uważny rodzic jest zazwyczaj w stanie zaobserwować, kiedy z maluchem dzieje się coś niepokojącego. Pierwszym objawem jest oczywiście płacz, który może mieć różne podłoże (głód, strach, niewygoda). Jeśli jednak, próby uspokojenia i odprężenia szkraba, które wcześniej działały, teraz się nie sprawdzają — to przyczyną może być właśnie ból. Warto wiedzieć, że niemowlak reaguje całym ciałem i zachowaniem. Jakie jeszcze sygnały możemy rozpoznać, które wskazywałyby, że z dzieckiem może dziać się coś złego? Zwróćmy uwagę na sposób oddychania. Niekiedy napięcie spowodowane płaczem sprawia, że oddech dziecka jest nierówny. Malec może być zaczerwieniony, w szczególności na twarzy. Jeśli zaciska piąstki i podkurcza nóżki, a jego ciało jest napięte, może to wskazywać, że dziecko cierpi z powodu bólu.
W pierwszej kolejności powinniśmy zachować spokój. W końcu to nasza postawa ma znaczenie również w tym, jak poradzi sobie maluch z nieprzyjemną sytuacją. W przypadku starszych dzieci, jeśli nie znamy ogniska bólu (ból zęba ucha, uraz), powinniśmy poinformować naszą pociechę, że chcemy jej pomóc i dlatego szukamy przyczyny bólu. Zdarza się, że bagatelizujemy takie sytuacje, ponieważ uznajemy, że dziecko wyolbrzymia problem lub zrzucamy to na jego „humorki”, czego nie powinniśmy robić. Jeśli znamy podłoże bólu i wiemy, że jest on tymczasowy (przeziębienie, potłuczenie, wyrzynanie zębów), to pamiętajmy o zapewnieniu dziecku poczucia bliskości. Powinniśmy z nim ustalić, że nie musi obawiać się, ponieważ jesteśmy blisko i pomożemy mu pokonać ból. Taka reakcja pomoże mu przetrwać nieprzyjemną sytuację.
W przypadku niemowlaka możemy spróbować standardowych sposobów, z których zazwyczaj korzystamy, kiedy chcemy, żeby się uspokoił (kołysanie, głaskanie, całowanie). Jeśli ból jest jednak duży i metody te nie sprawdzą się, wówczas należy poszukać źródła bólu. Jeśli szkrab ma kolkę, mogą pomóc masaże brzuszka, ciepłe kompresy, kąpiel, która rozluźni mięśnie i zrelaksuje dziecko. Gdy wyrzyna się ząbek, sprawdzą się masaże dziąseł gazikiem nasączonym chłodną wodą, podanie gryzaczka lub posmarowanie dziąseł żelem.
Możesz także skorzystać z dostępnych leków przeciwbólowych np. czopków doodbytniczych Efferalgan, które wskazane są m.in. do stosowania w przypadku bólu różnego pochodzenia np. bóle głowy, zębów, mięśni, stawów, nerwobóle. Efferalgan czopki odbytnicze zawierające 80 mg paracetamolu przeznaczone są dla niemowląt o masie ciała od 5 do 10 kg (w wieku około od 2 do 24 miesięcy) jedynie na zlecenie lekarza. Jeśli chodzi o starsze dzieci, to na rynku dostępnych jest wiele środków, które mogą pomóc dziecku w walce z bólem np. plastry, żele, maści, syropy.
Czopki Efferalgan także mogą stosować starsze dzieci np. Efferalgan, czopki zawierające 150 mg paracetamolu przeznaczone są dla dzieci o masie ciała od 10 do 15 kg (w wieku około 24 miesięcy do 3 lat). Natomiast czopki Efferalgan zawierające 300 mg paracetamolu przeznaczone są dla dzieci o masie ciała 15 do 30 kg (w wieku około 3 do 9 lat).
EFFPM/11/2018 data opracowania 08.2018