STRONA
GŁÓWNA

Jak poradzić sobie z bólem szyi?

Bóle szyi należą obecnie do najczęściej występujących dolegliwości wieku średniego. Przyjmuje się że dorosły człowiek wykonuje około 600 ruchów szyją w ciągu godziny, narażając się tym samym na dolegliwości bólowe.

 

Jakie mogą być przyczyny występowania bólów szyi?

Przyczyny bólu szyi mogą być różne. Występowaniu dolegliwości sprzyja siedzący tryb życia oraz praca za biurkiem, a także wszelkie aktywności wymagające utrzymywania szyjnego odcinka kręgosłupa w jednej pozycji przez długi czas lub wręcz przeciwnie: wykonywania częstych, powtarzalnych ruchów głową. Osoby, które także po pracy nie są aktywne fizycznie, są dodatkowo narażone na występowanie dolegliwości na szyjnym odcinku kręgosłupa. Ból szyi może być spowodowany także przebytym urazem w okolicy szyi lub karku, zwłaszcza jeżeli nie została przeprowadzona odpowiednia rehabilitacja. Bólom szyi sprzyja także stresujący tryb życia oraz praca wiążąca się z pozostawaniem w ciągłym napięciu psychicznym. Czynniki te przekładają się na powstawanie napięcia mięśni i skurczów, które powodują dolegliwości bólowe, zwłaszcza jeżeli  mają charakter przewlekły.

Do ważnych schorzeń powodujących bóle szyi należą także zwyrodnienia kręgosłupa, które upośledzają stabilność międzysegmentarną kręgosłupa, co sprzyja także powstawaniu stanów zapalnych oraz dyskopatii.

Jak radzić sobie z bólami szyi?

Bóle szyi sprawiają, że jesteśmy czasowo wyłączeni z normalnych aktywności, są także wyjątkowo nieprzyjemne. Można radzić sobie z nimi za pomocą zmniejszenia obciążenia kręgosłupa oraz  odpowiednich ćwiczeń. Zależnie od ogólnej kondycji fizycznej można zacząć od lekkich ćwiczeń wykonywanych w pozycji leżącej, z elastyczną poduszką pod głową. Ćwiczenia polegają na rytmicznym naciskaniu potylicą na poduszkę, a także na przekręcaniu głowy w prawą oraz w lewą stronę, zaczynając od około 6 powtórzeń i stopniowo zwiększając tą ilość. Kolejny krok to ćwiczenia  pozycji siedzącej i stojącej, pomagające wzmocnić mięśnie i zapewnić prawidłowe podparcie kręgosłupa w odcinku szyjnym.

Kiedy jednak ćwiczenia i dbanie o pozycję kręgosłupa nie przynoszą wystarczających efektów, warto sięgnąć po Efferalgan, który dzięki formie musujących tabletek  przynosi ulgę w bólach szyi. Składnikiem aktywnym tabletek musujących Efferalgan jest paracetamol, który pomaga zwalczać dolegliwości bólowe.