Sprawdzone sposoby na bóle menstruacyjne

Szacuje się, że aż 3 na 4 kobiety odczuwają bóle miesiączkowe o różnym nasileniu. Jak sobie z nimi poradzić domowymi sposobami tak, by nie rezygnować z codziennej aktywności?

 

Skąd się biorą bóle miesiączkowe?

Cykl menstruacyjny jest regulowany przez różne hormony. W fazie znanej powszechnie jako miesiączka, największą aktywność wykazuje prostaglandyna, odpowiedzialna m.in. za pobudzenie do skurczy mięśni gładkich macicy, dzięki czemu złuszczone komórki mogą zostać usunięte z organizmu. Im wyższe stężenie tego związku, tym mocniejsze skurcze i większe dolegliwości bólowe. Jednak o ile nie są one potęgowane schorzeniami układu rozrodczego, które również bardzo często zwiększają dyskomfort podczas miesiączki, to można się ich pozbyć domowymi sposobami.

Nawadnianie

Wypijanie ciepłych płynów sprzyja rozluźnieniu mięśni i poprawie krążenia krwi, co w konsekwencji prowadzi do zmniejszeniu odczuwanego bólu. Warto sięgnąć po herbatki ziołowe, np. z rumianku, nagietka, dziurawca i kozłka lekarskiego.

Ciepło

Jak już wspomniano, ciepło działa rozluźniająco i pobudzająco na układ krążenia. Dobrze jest więc nie tylko pić gorące napoje, ale także zafundować sobie ciepłe okłady na podbrzusze lub dolną część pleców. Można do tego celu użyć termofora, gorącego ręcznika albo plastikowej butelki wypełnionej ciepłą wodą. Trzeba jednak pamiętać, że ciepło może nasilić krwawienie, dlatego nie należy stosować okładów dłużej niż kilka minut. 

Dieta

W czasie miesiączki, w której występują silne bóle menstruacyjne, warto włączyć do diety produkty bogate w wapń, który pomoże zmniejszyć intensywność skurczów mięśni: nabiał, sezam, migdały, zielone warzywa liściaste. Dolegliwości złagodzi także imbir dodany do ciepłej herbaty oraz cynamon. Unikać należy fast-foodów, alkoholu i napojów gazowanych.

Ruch

Chociaż bóle menstruacyjne nie sprzyjają podejmowaniu aktywności fizycznej, dobrze jest się przełamać i wykonać choćby kilka prostych ćwiczeń. Wystarczy parę skłonów, żeby pobudzić układ krwionośny, rozruszać mięśnie w obrębie miednicy i poczuć ulgę. Jeśli jednak dolegliwości uniemożliwiają podjęcie jakiejkolwiek aktywności, pomoże ułożenie się na brzuchu, z rozstawionymi nogami i poduszką położoną pod nie tak, by utrzymywała je lekko w górze.

Leki

Jeśli powyższe metody nie przynoszą spodziewanej ulgi, można dołączyć do nich przyjmowanie leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty, np. Efferalgan Forte. Dzięki temu, że lek ma  postać tabletek do rozpuszczania w wodzie, zaczyna działać szybciej, niż zwykła tabletka. Zastosowanie wybranych metod i dodatkowe wspomaganie się lekiem to najlepsze sposoby na ból menstruacyjny.

 

EFFPM/2/2019 aktualizacja marzec 2019

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.