Drgawki gorączkowe – jak pomóc dziecku?

Gorączka u małych dzieci pojawia się najczęściej przy infekcjach wirusowych lub bakteryjnych. O gorączce u niemowląt mówi się, gdy temperatura jest wyższa niż 38ºC, a gdy wynosi 37,5–38ºC - mówimy o stanie podgorączkowym. Gorączka ma swoje pozytywne aspekty. Jest objawem obronnej reakcji organizmu. Warto również wiedzieć, że gorączka niszczy wirusy.  U dzieci między 6. miesiącem a 5. rokiem życia w przypadku gorączki spowodowanej infekcją mogą pojawić się drgawki gorączkowe.

Drgawki gorączkowe

Możemy wyróżnić dwa rodzaje drgawek – proste oraz złożone. Drgawki gorączkowe proste najczęściej występują podczas ostrych infekcji (np. gardła, ucha czy oskrzeli), gdy temperatura przekracza 39°C. Zazwyczaj pojawiają się w pierwszej dobie choroby i atak dotyczy całego ciała. Dziecko pręży się, sztywnieje, dochodzi do chwilowej utraty kontaktu z otoczeniem, a nawet do krótkotrwałego zatrzymania oddechu. Atak drgawek jest krótki (od 1 do 5 minut) i z reguły nie powtarza się w trakcie trwania tej samej infekcji.

Drugim rodzajem są drgawki gorączkowe złożone. Od prostych różnią się tym, że mogą występować kilka razy w przebiegu tej samej choroby, atak trwa nawet do 15 minut i niekoniecznie dotyczy całego ciała. Co więcej, mogą pojawiać się przed ukończeniem
6. miesiąca życia i u dzieci starszych niż 5-letnie. W przypadku pojawienia się tego typu drgawek, należy wykonać pogłębioną diagnostykę, ponieważ z ich występowaniem wiąże się podwyższone ryzyko rozwoju padaczki.

Postępowanie

Podczas ataku drgawek gorączkowych przede wszystkim należy zachować spokój i zastosować się do kilku zasad:

usunąć wszystko z buzi dziecka;

dziecko należy położyć na miękkim podłożu;

głowę dziecka należy ułożyć nieco poniżej tułowia lub zwróconą w bok , aby zapobiec zachłyśnięciu śliną;

nie wolno podawać żadnych pokarmów, płynów ani leków.

Po ataku dziecko będzie senne i apatyczne – należy pozwolić mu wypocząć. W tym czasie warto spróbować obniżyć temperaturę ciała stosując leki przeciwgorączkowe w postaci czopków np. Efferalgan.
Efferalgan czopek doodbytniczy zawierający 80 mg paracetamolu cechuje się wysokim profilem bezpieczeństwa wśród substancji przeciwbólowych i przeciwgorączkowych
1. Przeznaczony jest do leczenia bólu i gorączki u niemowląt już od 2 miesiąca*.

EFFPM/12/2018 data opracowania 10.2018

Mrozińska M. Zasady stosowania leków przeciwgorączkowych u dzieci, „Lek w Polsce”, Vol. 14 nr 10’04 (166)

* jedynie na zlecenie lekarza

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.