Ból głowy – co oznacza i jak sobie z nim poradzić?

Ból odczuwamy wtedy, gdy nasilenie bodźców przekracza fizjologiczne granice organizmu, a jego siła zależy od indywidualnych predyspozycji. Bóle głowy są jednymi z najczęstszych dolegliwości, na które się skarżymy. Aby ustalić, co może być ich przyczyną, sięgamy najczęściej do źródeł internetowych, sprawdzając listę objawów, aby samemu postawić sobie diagnozę. Warto jednak pamiętać, że ból głowy może mieć różne podłoża, a osoba, która się na tym nie zna, może pomylić ból głowy spowodowany problemami z zębami czy silną migreną —  z pęknięciem tętniaka. Jeżeli potrzebujemy ustalić przyczynę bólu, czujemy niepokój z nim związany lub po prostu potrzebujemy porady, co należy robić w takiej sytuacji —  zawsze najlepiej skontaktować się z lekarzem.

Przyczyny bólu głowy

Według statystyk medycznych w zdecydowanej większości cierpimy z powodu tzw. napięciowego bólu głowy, który nie jest wywoływany przez żadną chorobę ze względu na to, że jest chorobą samą w sobie. Wśród czynników, które najczęściej odpowiedzialne są za wywołanie napięciowego bólu głowy, należą między innymi: wyczerpanie, zaburzenia snu, nieregularny rytm posiłków, zła pozycja ciała, która powoduje napięcie mięśni. Warto jednak wiedzieć, że tutaj przede wszystkim naszym wrogiem są emocje, które aktywują się w sytuacjach stresogennych. W terminologii medycznej stres jest zaburzeniem homeostazy spowodowanym czynnikiem fizycznym lub psychologicznym. Powoduje on, że w naszym ciele uruchamiany jest proces produkcji hormonów takich jak: katecholamin i kortyzol (znany przede wszystkim jako „hormon stresu”), które sprawiają, że zwiększa się napięcie mięśni, akcja serca jest przyśpieszona, a ciśnienie tętnicze podwyższone. Co więcej, kortyzol wydzielany w większych ilościach i przyczynia się do podwyższenia stężenia glukozy we krwi ze względu na to, że organizm potrzebuje więcej energii i mobilizacji do działania. Przyczyn bólu głowy może być naprawdę wiele, co powoduje, że nie jest łatwo definitywnie ocenić, co wywołuje bolesność. Ograniczając się jednak do głównych przyczyn bólu głowy, musimy wspomnieć o tym, że może być on wywołany przez:

- odwodnienie;

- nadciśnienie tętnicze;

- osłabienie organizmu;

- problemy z kręgosłupem;

- niedoczynność tarczycy;

- urazy (np. upadki z uderzeniem głowy);

- problemy z oczami;

- zmiany i urazy w obrębie szyi i karku;

- stany zapalne w obrębie głowy.

Przyczyny bólu głowy

Jeśli dokucza nam ból głowy, to najczęściej sięgamy po środki przeciwbólowe. Dobrym rozwiązaniem są dostępne na rynku tabletki musujące, takie jak Efferalgan lub Efferalgan Forte, których substancja czynna —  paracetamol, ulega szybkiemu i prawie całkowitemu wchłonięciu po podaniu doustnym. Tabletki musujące Efferalgan/Efferalgan Forte wskazane są do stosowania w bólach różnego pochodzenia (bólach głowy, zębów, stawów, mięśni, bólach miesiączkowych, nerwobólach oraz w przypadku gorączki). Tabletkę musującą przyjmujemy już w postaci rozpuszczonej, dzięki czemu nie musimy czekać na rozpuszczenie się leku w żołądku, co ma znaczenie, kiedy zależy nam na szybkim działaniu przeciwbólowym. Oprócz środków przeciwbólowych możemy pomóc sobie domowymi sposobami. Do wyboru mamy przykładowo ćwiczenia relaksacyjne, akupresurę, masaże głowy, które pomagają łagodzić napięcie mięśni i nerwów. Dobrze sprawdzają się także napary z mięty, białej wierzby, imbiru, kozłka lekarskiego, rumianku i kawa, ponieważ zawarta w niej kofeina powoduje obkurczenie naczyń krwionośnych.

Pamiętajmy, że niektóre sytuacje wymagają natychmiastowej konsultacji medycznej, ponieważ mogą być objawem poważniejszych chorób (np. zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych). Jeżeli poniższe objawy występują wraz z bólem głowy, nie zwyklej z udaniem się do specjalisty:

  • niedowład rąk, nóg, problemy z mową, sztywność karku;

  • zaburzenia świadomości lub równowagi;

  • wysoka gorączka lub ból oka.


EFFPM/05/2018 data opracowania 07.2018

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.