Dlaczego bolą nas mięśnie?

Ból mięśniowy (mięśnioból, mialgia) ma pochodzenie receptorowe i może być objawem wielu zespołów chorobowych i chorób. Jest on częstym powodem wizyt u neurologa, ze względu na to, że w większości przypadków zwykłe badania nie pokazują odchyleń od normy. W momencie, kiedy nie znajduje się przyczyny bólu mięśni, uznaje się zazwyczaj, że jego objawy są pochodzenia nerwowego. Ból mięśni i stawów najczęściej spowodowany jest przeciążeniami, urazami czy nadmiernym rozciąganiem. Powodem, dla którego najczęściej zgłaszamy się po pomoc do specjalisty, jest ból przewlekły, który może być wywołany nie tylko schorzeniami mięśni, ale także wspomnianymi wcześniej problemami układu nerwowego, chorobami ogólnoustrojowymi czy infekcjami.

Przyczyny bólu mięśni

Ból mięśni zazwyczaj pojawia się po wzmożonej aktywności fizycznej, zwłaszcza gdy po dłuższej przerwie od uprawiania sportu, ponownie do niego wracamy. Jeżeli więc źle przygotujemy się do treningu, mogą pojawić się bóle mięśni blokujące ruchy, zapalenia ścięgien czy inne stany zapalne. W takich sytuacjach nie trudno o „kryzys ćwiczeniowy”, podczas którego marzenia o idealnej sylwetce mogą zostać odłożone w czasie. Bywa, że sztywność mięśni może powodować takie dolegliwości, że łamiemy postanowienie o tym, żeby dbać o formę przez cały rok. Warto pamiętać, że dotyczy to zarówno osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem, jak i doświadczonych sportowców, gdzie dolegliwość ta może zwiększyć ryzyko wystąpienia stanów zapalnych, w tym zapalenia ścięgien. Ponad połowa ludności pracuje obecnie w pozycji siedzącej. Jeśli należysz do nich i dopiero wracasz po miesiącach przerwy do sportu, pamiętaj, aby dawkować stopniowo aktywność fizyczną. Długotrwały ból mięśniowy może być związany z miopatią metaboliczną, deficytami pokarmowymi, fibromialgią albo zespołem przewlekłego zmęczenia. Podstawą rozpoznania jest wnikliwy wywiad chorobowy, badanie przedmiotowe mięśni i układu nerwowego oraz badania laboratoryjne.

Jak poradzić sobie z bólem mięśni?

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zwalczanie dolegliwości mięśniowych jest stosowanie preparatów przeciwbólowych i przeciwzapalnych, które szybko docierają do ogniska bólu, przynosząc ulgę i uczucie komfortu. W aptece znajdziemy leki na ból mięśni i stawów, które możemy dostać bez recepty i z receptą. Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej ulgi w bólu, wtedy warto zastosować lek przeciwbólowy, który przyniesie natychmiastową ulgę w bólu. Tutaj z pomocą przychodzą tabletki musujące takie jak Efferalgan Forte, które są wskazane do stosowania w przypadku gorączki, bólu głowy, mięśni, stawów, nerwobóli. Regularne stosowanie produktu pozwala zapobiec okresowym nasileniom bólu lub gorączki.

Co jeszcze może pomóc nam w bólu?

  • Maści i żele —  to leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, których zadaniem jest zwalczanie bólu, stanów zapalnych mięśni i stawów, towarzyszącym chorobom układu mięśniowo-szkieletowego.

  • Plastry chłodzące i rozgrzewające na bóle mięśniowo stawowe —  wykorzystują termoterapię za pomocą ciepła lub zimna w celu złagodzenia bólu mięśni i stawów na co dzień.

  • Taśmy kinezjologiczne —  kinezjotaping to nowoczesna metoda fizjoterapeutyczna polegająca na oklejaniu wybranych części ciała specjalnymi taśmami. Jej główne funkcje fizjologiczne to wspomaganie działania mięśni, stabilizacja i ochrona stawów redukcja nadmiaru płynu limfatycznego będącego przyczyną obrzęków, łagodzenie dolegliwości bólowych.

Kiedy zgłosić się do lekarza? Gdy ból jest silny, pojawia się bez wyraźnej przyczyny lub nasila się w miarę upływu czasu, a także promieniuje w inne części ciała, jest pulsujący, piekący i rwący. Konsultacji z lekarzem wymaga także ból mięśni, któremu towarzyszy zaczerwienienie, ocieplenie i obrzęk w okolicy konkretnej partii mięśni.

 EFFPM/09/2018 data opracowania 07.2018

 

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.